Telefon
WhatsApp

ÇETİNTAŞ YAZILIM DANIŞMANLIK VE BİLİŞİM SANAYİ HİZMETLERİ

Başarı Hikayeleri

Otomobil Yedek Parça Firması

Otomobil orjinal, yan sanayi ve çıkma yedek parça alanında faaliyet gösteren firmada stok maliyet, satış ve eksik ürün takibi yapılamıyordu. Şirket personel üzerine kurulu bir sistem üzerinde ilerlemekteydi. Personelin işten ayrılması ciddi yıpranmaya sebep olmaktaydı. Bayilerini yönetemiyorlardı ayrıca internet üzerinden satış faaliyetleri kaosa dönmüştü. Bu durum mevcut işlerini riske atma noktasına getirmişti.

Alt yapıyı Finans ve stok takip sistemi olan Flap Muhasebe yazılımı ile kurduk. Böylece maliyetlerini stoklarını ve finansal durumlarını takip etmeye başladılar. Bayilerini sorunsuz yönetmeleri için bayi yönetim sistemi b2b geliştirerek finans stok yazılımına entegre ettik. Firmanın kendisine ait özel e-ticaret yazılımı yaptık. E-ticaret pazar yerleri olan n11.com, gittigidiyor, trentyol, epptavm, hepsiburada da ki mağazalarını finans stok yazılımına entegre ederek tüm ulusal operasyonlarını tek bir ekrandan yönetmelerini sağladık. Bir aylık bir sürede başarılı bir inovasyonun altına imza atmış olduk.

 

Araç Geri Dönüşüm Firması

Ömrünü tamamlamış araç alım belgesine sahip bir geri dönüşüm firması tüm Türkiye’de sigorta şirketleri ile anlaşarak, servislerden kaza sonrası hurdaya ayrılan parçaları toplamak için anlaşma gerçekleştirdi. Sigorta şirketleri kendilerine ait dosya takip panelini firma ile paylaşmış olsada, her sigorta firmasının ayrı paneli olması, hasar dosyalarını ayrı ayrı toparlanması ve çıktısı alınarak 81 ilde bulunan bayilere bu dosyaların kargo ile gönderilmesi çok ciddi zaman ve operasyon yükü getirmekte idi.

Firmaya geliştirdiğimiz web tabanlı özel yazılım projesi ile ayrı panellere sahip sigorta şirketlerinin sistemlerini tek ekrana entegre ettik. Dosyaları, araç/marka bazlı bu yazılıma düşürerek ilgili araçların marka ve yetki alanlarına göre de 81 ildeki bayilere elektronik olarak gönderimini gerçekleştirdik. Ortalama 3 gün süren operasyonu gerçek zamanlı transfere dönüştürmüş olduk.

Böylece firma her sigorta şirketinin paneline girip ayrı ayrı dosyaları çıktısını alıp ilgili bayilere de kargo yapma derdinden kurtulmuş oldu. Bayilerin ise dosya gelmedi, yanlış dosya geldi gibi şikayetleri de ortadan kaybolmuş oldu. Bu çözüm ile tüm Türkiye’de otomotiv hurda parça geri dönüşüm süresini en hızlı şekilde çözmüş olduk.

 

Dijital Reklam Ajansı

Dijital reklam ajansı olarak hizmet veren firma büyük ölçekli bir müşterisine Microsoft’a ait xamarin

teknolojisi ile mobil uygulama geliştirmekte idi. Android versiyonunu problemsiz tamamlamış ama

ios versiyonu ile ilgili ciddi bir kriz içerisine girmişlerdi. Ayrıca proje tesliminin de çok kısa süre

içerisinde gerçekleşmesi gerekiyordu.

Xamarin ile hazırlanan projeye müdahale ederek ios için gerekli standartları yeniden hazırladık. Appstore yayına alınması için gerekli çalışmaları başlattık. Ortalama 5 günlük bir çalışma sürecini 1 geceye sığdırarak uygulamayı çalışır hale getirip appstore’da yayınlanması için girişini yaptık. Geceyi tamamlayıp sabah saatlerinde uygulamayı appstore’da görünce karşılıklı çaylarımızı içtik.

 

Labaratuvar ve Görüntüleme Merkezi

Laboratuvar ve görüntüleme hizmetleri veren bir firmada röntgen cihazı yazılımında sorun yaşanmakta idi. Cihaz yazılımının eski olması ve bu yazılımı sağlayan firmanın kapanmış olması sebebiyle cihaz kullanılamaz duruma gelmişti. Ulusal ve global markalara düzenli hizmet veren bu firmanın çok acil cihaz alımına geçmesi ve bu sorunu ortadan kaldırması gerekmekteydi. Bu aşamada devreye girerek cihaz içerisindeki yazılımı dışarı almayı başardık. Yazılım algoritmasını kısa süre içerisinde çözerek nerede hata olduğunu tespit ettik. Hatayı düzelterek sistemi sağlıklı çalışır durumda getirdik.

 

Dil Çeviri Firması

Uluslararası dil çeviri kalite sertifikasına sahip firmaya otomotiv sektöründe lider firmalardan biri ürettikleri araçların kullanım kılavuzu çevirisi talebinde bulunmuştu. Firma, çeviri hizmetlerinde özel bir yazılım kullanmakta ve bu yazılım sayesinde müşterilerine %70 oranında uygun fiyat vermekteydi. Lakin otomotiv firmasının göndermiş olduğu kullanım kılavuzu dijital bir yazılım halinde idi. Yazılımın içerinden çevirisi yapılacak metinlerin alınması içeriğin fazla olması sebebiyle çok zordu.

Çeviri talep eden firmanın yazılımını incelerek metinlerin düzgün ve sorunsuz alınması için çeviri firmasını yazılımı ile bir entegrasyon oluşturduk. İçeriğin çok fazla olması sebebiyle firmada bulunan bilgisayarın bu çeviride kullanılamayacağını tespit ederek anlaşmalı veri merkezimizden tarafımıza ait olan yüksek donanımlı bulut sunucumuza projeyi aktardık. Çeviri eşleşme yazılımını buraya taşıyarak otomotiv firmasının çeviri teklif talebini çözmüş olduk. Otomotiv firması çeviri teklifinin çok kısa sürede geldiğini görünce çeviri şirketine “kuruluşumuzdan bu yana ilk defa bu kadar kısa süre içerisinde ve gerçeği yansıtır fiyat teklifi aldık, teşekkür ederiz” şeklinde dönüş oldu.

 

Yerli Yazılım Evi

Bir yazılım evi, küresel piyasada aktif rol alan yerli bir firmanın Amerika’daki bayilerini yönetebilmek için bir b2b portal talebi almıştı. Firma, portal tamamlama aşamasında projeyi geliştiren personele bazı sebeplerden dolayı ulaşılamadığından dolayı krize girmiş, proje teslim süreci kısa olması ile birlikte Amerika’da çok sık kullanılan Quickbooks finans yazılımı ile de entegresi de tamamlanmamıştı. Proje incelendi ve aksayan kısımlar elden geçirilerek düzeltildi. Projeyi yarıda bırakan ve kendine ait bir sistem kurup onun üzerinden geliştirme yapan yazılımcının metodu deşifre edilerek tüm kaynak kodun güvenliği sağlandı. Quickbooks finans yazılımı ile sorunsuz entegrasyonu sağlanarak portal yayına alındı.

 

Oyunculuk Ajansı

Türkiye de 25 yıllık geçmişi olan popüler bir oyunculuk ajansı uzun süredir bir freelance yazılımcı ile çalışmakta ve kasting yönetim sistemi ile entegre bir web sayfası yaptırmakta idi. Proje bir süre sonra taleplere cevap veremez duruma gelmiş ve yazılımcı birtakım bahanelerle firmayı yarı yolda bırakmıştı. Ayrıca “sistem bana aittir, devralmak istiyorsanız teklif verebilirim” diyerek ekonomik olmayan fiyat teklifi vermişti. Firma kabul etmediğinde ise sistemleri durdurarak firmanın iş yapmasını engellemişti. Çok hızlı müdahale ederek mevcut kasting yönetim sisteminin dışarı ile bağlantısını kestik ve web sayfasının dış girişlerini kapattık. Güvenlik açık kontrolü ile tespit ettiğimiz güvenlik açıklarını sonlandırdık. Firma faaliyetine devam ederken eş zamanlı olarak 3 aylık bir projeyi 25 günlük bir sürede web tabanlı tüm cihazlar ile istenilen yerden erişim sağlanabilir özellikli ve web sitesi ile de entegre yönetilebilen kasting yönetim sistemini geliştirerek yayına aldık.

Başarı Hikayeleri